Za krásami Namibie

Země mnoha pouští – tak lze stručně charakterizovat Namibii, která patří k nejpůsobivějším africkým zemím. Vyznačuje se krutou pouští, úchvatnými barvami i nerostným bohatstvím. Namibijská poušť má hned dvě nej. Poušť Namib hostí nejvyšší duny na světě, a současně je nejstarší pouští světa. 

Namibie má však i jinou dynamiku. Hlavní město Windhoek je rušnou africkou metropolí, která má koloniální i moderní ráz.Namibie je bývalá německá kolonie a to ovlivnilo tvář hlavního města precizností, řádem i architekturou připomínající některé staré domy v bývalých sudetských městech.

Windhoek je hlavní a současně i největší město Namibie. V současné podobě ho založili němečtí kolonizátoři v roce 1890. Konec německé koloniální nadvlády přišel jako důsledek porážky Německa v první světové válce a město spravovala Jihoafrická republika až do roku 1990, kdy byla vyhlášená samostatnost Namibie.

Ve městě žije téměř půl milionu lidí, což je zhruba čtvrtina obyvatel celého státu. K nejzajímavějším památkám patří pevnost Alte Feste, ve které je dnes Národní muzeum  a Christuskirche z počátku 20. století.

Poušť Namib

Namibie má pro cestovatele nesporné výhody. Narozdíl od dalších afrických magnetů jako je Keňa, jejíž národní parky nelze navštívit mimo organizovaný zájezd, po Namibii se lze toulat samostatně. Přizpůsobily se tomu i místní půjčovny aut, které nabízejí auta se stanem na střeše a kempovacím vybavením. Země je rozlehlá a místa k navštívení nepřeberná. Cestovatelé tak zažívají nebývalý luxus, když po několik dní nepotkají živou duši. Toto má však i své nevýhody. Pokud se osamělý cestovatel dostane do potíží, může trvat dlouho, než k němu dorazí pomoc. Proto se doporučuje cestovat nejméně dvěma auty, vozit s sebou satelitní telefon a také dostatečné zásoby nafty, vody i jídla.  

Nejpůsobivější místa pouště Namib se mezitím stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Vzhledem k rozsáhlosti a tvarům dun se této pouštní oblasti říká „Dune Sea“. Turisté míří například do Sossusvlei, které spadá pod národní park. Doporučuje se objednat si ubytování přes polostátní organizaci Namibia Wildlife Resorts, Ta jako jediná nabízí ubytování uvnitř národního parku, takže lze začít s prohlídkou hned ráno, jen co se otevřou hranice parku, což bývá hned po rozbřesku kolem páté hodiny ranní. Tento čas pro zahájení výletu se může některým zdát drastický, ale vzhledem k pouštním teplotám se jedná o nejpříjemnější možnost. Kolem jedenácté hodiny dopoledne se poušť rozpálí na padesát stupňů Celsia, a to už by měl člověk odpočívat v přístřeší svého hotelu. Odpolední návštěvu pouště lze začít kolem třetí hodiny. Kromě Sossusvlei, což je pouštní údolí pokryté bílou krustou, stojí za návštěvu také tzv. Deadvlei, neboli mrtvé údolí s působivými černými uschlými stromy. Kdo má dobrou fyzičku, může vyšplhat na dunu “Big Daddy”. Ale i další vlny na cestě do Sossusvlei, které jsou pečlivě očíslovány, stojí za návštěvu - populární se například stala “Dune 47.” 

Skeleton Coast

Namibie je současně domovem dalšího unikátu – jde o tzv. “Skeleton Coast”, neboli pobřeží koster. Název je přiléhavý. Jedná se o několikasetkilometrový úsek pouště, která je omývána Atlantským oceánem.  Studený Benguelský proud, který obtéká pobřeží Namibie, nedává šanci žádné vegetaci, a tak tam, kde končí oceán, začíná poušť. Současně se jedná o jedno z nejnebezpečnějších míst – poušť, která nepravidelně klesá do moře, zakrývá skaliska a vytváří nebezpečné mořské proudy. Námořníci z mnoha ztroskotaných lodí si nejprve s úlevou oddychli, když spatřili pevninu. Posléze zjistili, že jejich problémy teprve začaly, neboť je čekala cesta přes pět set kilometrů pouště. Dnešní cestovatelé tyto překážky překonávají dobrovolně, ale namibijské úřady trvají na tom, že cesta přes tzv. Skeleton coast musí proběhnout v rámci expedice s certifikovaným průvodcem. 

Kalahari a bušmeni

K další působivé oblasti se řadí Kalahari, která je ve skutečnosti polopouští. Charakterizuje ji oranžový písek a unikátní vegetace, která po deštích rozkvétá. Na chvíli se z Kalahari stane rozkvetlá zahrada, aby se s z ní později stala vyprahlá pustina. Kalahari je místem, kde stále žijí původní obyvatelé - křováci, Evropanům známí hlavně z filmové série Bohové musejí být šílení. V Namibii se jim říká Sánové a žijí nomádským způsobem. Muži jsou zajímaví tím, že mají obličej starce, tělo dítěte a věk něco mezi tím. Nosívají tradiční oštěp a oblékají se do úzkých bederních roušek. Sánové jsou vynikající stopaři, žijí přírodním způsobem a jedí to, co si pomocí luků a šípů uloví. Problém je v tom, že většinu území tvoří farmy nebo přírodní parky, kde se lovit nesmí. Křováci to neřeší, žijí přítomností a budoucnost jim vrásky nedělá. Bývají sice vytlačovaní do vytvořených rezervací v neúrodných částech země, ale mohou v nich dál žít tradičním způsobem, který jim plně vyhovuje. Také tyto nefalšované bušmeny mohou turisté navštívit, jedním z míst je například Nyae Nyae Conservancy na východě země.  

Information Links